Foto: VihulaManor

LAHEMAA KAUNID MÕISAD

Sajad säilinud mõisad on kindlasti eesti ühed atraktiivsemad vaatamisväärsused. 20. sajandi alguses oli Eestis üle 1200 mõisa. Tänapäeval on suuremal või vähemal määral säilinud neist vaid komandik. Lahemaa rahvuspargis on neli mõisaansamblit, mille juurde kuuluvad ka parkmetsad ja alleed kogupindalaga 265,9 ha. Kolm neljast mõisakompleksist on taastatud ja tegutsevad hotellide, muuseumide ja kontserdipaikadena – Palmse, Sagadi, Vihula. Neljas, Kolga mõis, on suures osas veel renoveerimata. 50 000 hektari suurune Kolga mõis moodustas omal ajal pea 1 protsendi kogu Eesti pindalast ja seda võis võrrelda mõne väiksema Saksa vürstiriigiga. 

Palmse mõis on Eesti tähelepanuväärseim barokkstiilis mõisaansambel. 1972. aastal alanud renoveerimistöödega taastati kogu kompleks koos pargiga. Härrastemaja taga olev park, mis taastati 1753. aasta jooniste põhjal, on Eesti üks esinduslikuim maastikupark. 

500-aastase ajalooga Sagadi mõisa endistes hoonetes tegutsevad tänasel päeval metsamuuseum, looduskool ning hotell koos seminariruumide ja restoraniga. Härrastemaja, mis toimib mõis-muuseumina, korraldatakse lisaks pidulikke vastuvõtte ja kontserte. 

Esmane kirjalik viide Vihula Mõisa kohta pärineb 1501. aastast. Looduskaunis paigas asuvas mõisas on tänaseni säilinud üle 20 hoone mitmest eri ajastust. Renoveeritud mõisakompleksis tegutsevad muuhulgas luksuslik spaahotell, gurmeerestoran, veinikelder ja kõrts. 

LÄHEDALASUVAD MÕISAD

ken_-2
KOLGA MÕIS
-1_-1_false_false_3466065d54ad03619a93b9f1a30cb4f8_
VOHNJA MÕIS
lasila_-2
LASILA MÕIS
aaspereuus
AASPERE MÕIS
neeruti
NEERUTI MÕIS
udrikuuus
UDRIKU MÕIS